Set Build Pricing

1 Hollywood flat cost

Luan @ 2 / $21 ech

1x4x8 furring @ 13 / $3 ech

Wood glue @ 1 / $11 ech

¼ x ½ 18ga  staples @ 1k min / $17 ech

¼ x 1 ½ 18ga staples @ 1k min / $23 ech

2in wood screws @ 129 min $11 ech

$143 rounded up $1 = $144

$144 per flat

(Glue, staples, and screws, are good for 12 flats.

$81 rounded up $1 = $82 per additional 11 flats.

12 flats = $1,046)


Paint / joint compound 

$25 ave per 1 gal can

300sf ave per 1 gal can (7 flats)

$6 9’ x 12’ tarp 8 per session = $48

$36 6 roll 2in tape

Joint compound $23 (220sf 5 full flats 13 semes)

$8 4 pack sand paper

$15 4 pack sand sponge 

$6 mud tray

$15 mud knife 

$204 per 1-12 flats


Labor 

$25hr x 8hr = $200 day

2 man crew = $400 day

2 man 1 week (5 day) = $2,000 

(1 week cut/build, 1 week assemble/paint)

$4,000 for 2 weeks


Jacks 

 1x4s = $13

1 jack every  2 walls

6 per 12 flats

$13×12 = $156 


Trucking / transportation

$100 ave per 10miles

15ft-20ft = 10mpg

15’ U-Haul = $31 per day + $1.25 per mile + $57 for insurance 

2 day material load on/off

2 day set components drop off

$124 4days

20mil  2 days 40mil 4days

$50 40mil

2 gas refills = $200

Total $374 

2 man 2 day day rate $800

$1,174 turck/transpo fee


  • Time frame

2 day purchase/pickup/unload 

1 week cut / assemble 

1 day delivery 

1 week paint/ assemble 

20’ x 30’ space needed 

2-3 week min

  • Average project total

  • $6,580